Evanjelická cirkev a.v. Komárno
.
Ste návštevník číslo .
Pridajte k obľúbeným

Hľadaj





Pán farár Ľubomír Rožko,

(nedožil sa 73 rokov)

20.3. 1977 slávnostný volebný konvent rozhodol jednohlasne o zvolení brata farára Ľubomíra Rožka, farára z Čáčova, za komárňanského zborového farára.

1977  - Veľká Noc,  1. Prisluhovanie VP za Zelený štvrtok,   1. Zasadnutie presbyterstva pod vedením brata farára 18.5.1977

 

Roky 70-80 v ktorých pán farár pôsobil boli ťažké.  Nebolo možné vyučovať verejne náboženstvo a konfirmáciu, takže duchovný život zboru pozostával hlavne zo služieb Božích v Komárne. Po dedinách boli konané služby Božie aj pre 1-2 ľudí hlavne po vo Veľkom Mederi ,  Zemianskej Olči a v Iži. Napriek malému počtu veriacich, ktorí sa odvážili prísť pán farár sa nevzdával a rozsieval Božie slovo. Svoju duchovnú stratégiu zameral hlavne na pastorálne návštevy po domoch a na misijné pôsobenie na pohreboch, kde prišli aj tí, ktorí neprichádzali z rôznych príčin do chrámu.  Tomto duchovné pôsobenie brata farára sa vlastne prejavilo až po rokoch 90-tych, keď vykvitli mnohé duše v Komárne, vďaka zasievanému slovu predchádzajúcich bratov farárov.

Pán farár bol dôsledný v administratíve a ja ako nastupujúci kaplán som bol prekvapený nad  nájdených spisov, alebo zborovej kartotéky. Napriek tomu, že brat farár zle videl, jeho písmo bolo veľmi drobné. Pán farár sa snažil zaopatriť financie pre cirkevný zbor, aby udržal prevádzku fary a kostola.

 

Vždy sa pozeral do budúcnosti nie pre seba, aby raz nastupujúci novokňaz prebral slušné bývanie a nemusel  byť odradený, alebo príliš sa zaoberať technickými záležitosťami, ale hlavne duchovnou prácou. Pretekajúca strechu na fare bola nahradená novou strechou. Pod jeho vedením a za pomoci mnohých ochotných cirkevníkov sa na fare sa vymieňali okná, odkvapy, prebehol výrub stromov, ktoré tienili, vymenila sa elektroinštalácie celej budovy, čo bolo veľmi prašné, pre bývajúcu farársku rodinu. Zakúpil sa i material na novú elektroinštaláciu kostola.

So zosnulým  pánom farárom sme sa stretávali aj po čase jeho odchodu na dôchodok do Nitry. Jeho nedokončeným snom bol cirkevný archív. Vždy mi hovorieval, ešte raz v lete by som prišiel a spolu by sme sa to pozreli. Napriek tomu mnoho informácii a teologickej práce v súvislosti s Komárnom robil doma vo svojej vytvorenej pracovni v Nitre.   

 

Keď prišiel na návštevu do Komárna ku svojim dcérkam, brat farár nikdy nezabudol sa zastaviť na fare a obzrieť všetky práce , ktoré sa diali v Komárne. Keď som nastúpil do Komárna  v roku 1992, keď brat farár sa asi v máji vysťahoval do Nitry nezabudnuteľné boli pre mňa aj jeho slová na fare, ktoré svedčili o jeho skromnosti. Vtedy povedal “vieš čo brat môj, na treťom schodíku je najteplejšie na fare, tu môžeš dobre sedávať“.

 

Spolu oficialne aj s cirkevníkmi sme sa ešte raz stretli  v Zemianskej Olči – Lipovom, kde sme si pripomínali v máji 1997 založenie cirkevného zboru. Jeho krásny príhovor na tejto slávnosti mal charakter rozlúčky a vyjadrenie hlbokých duchovných  myšlienok s pocitom dobre vykonanej práce.

 

Cirkevníci z KN, Iže, Zemianskej Olči, Lipového, Veľkého Medera sa lúčia so svojim zosnulým bratom farárom a vyjadrujú  pozostalej rodine úprimnú sústrasť. Nech nás poteší náš Pán, v ktorého ruke sú všetky naše životy.